Home
/
Zanzibar by
Zanzibar by
Udforsk Zanzibar by
Aktiviteter i Zanzibar by
Top 10 attraktioner i Zanzibar by
‹
›
2026 Global 50 - Kølige vandferier
Zanzibar Island
7,5
Kati · 14,9 km fra Zanzibar by
Gratis attraktion
Udvalgt til Bedste ting at gøre i Tanzania
Stone Town
6,6
Tanzania · Stone Town
Gratis attraktion
Nr. 1 af Bedste ting at gøre i Zanzibar Island
Nungwi Beach
5,8
Nungwi · 50,2 km fra Zanzibar by
Nr. 1 af Bedste ting at gøre i Dar es-Salaam
Mbudya Island
5,8
Dar es-Salaam · 55 km fra Zanzibar by
Gratis attraktion
Nr. 2 af Kølige vandferier i Tanzania
Coco Beach
5,5
Dar es-Salaam · 67,6 km fra Zanzibar by
Gratis attraktion
Nr. 2 af Bedste ting at gøre i Dar es-Salaam
Kanisa Kuu la Mt. Yosefu (St.Joseph Cathedral Dar es Salaam)
5,6
Dar es-Salaam · 73,4 km fra Zanzibar by
Nr. 1 af Bedste ting at gøre i Kusini
Jambiani Beach
4,1
Jambiani · 42,3 km fra Zanzibar by
Gratis attraktion
Nr. 2 af Bedste ting at gøre i Kusini
Paje Beach
4,0
Paje · 39 km fra Zanzibar by
Khalifa Tours and Safaris Zanzibar
3,3
Stone Town · 41 m fra centrum
Darajani Bazaar
3,1
Stone Town · 179 m fra centrum
Travel essentials
eSIM
Orange World eSIM | 4G/LTE | Opkald+SMS | 31 dages total 50MB-20GB | Naturlig dagfakturering | QR-kode
Vis alle eSIM
eSIM
17 afrikanske lande | 5G/4G eSIM | Understøtter Google Maps/TikTok/ChatGPT | Daglig pakke/Datapakke | 24-timers fakturering | 1-30 dage | QR-kode
Vis alle eSIM
eSIM
Afrika 19 lande 5G eSIM | Alle AI & TikTok | 1–30 dage | QR-kode
Vis alle eSIM
eSIM
Tanzania eSIM | Alle AI understøttes | 1–30 dage | QR-kode
Vis alle eSIM
Udforsk Zanzibar by på kortet
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er Zanzibar by kendt for?
−
Zanzibar by er kendt for sit væld af attraktioner og ting at lave. Her er et par højdepunkter:
Zanzibar Island
,
Stone Town
og
Nungwi Beach
.
Hvilke aktiviteter er et must at prøve i Zanzibar by?
−
Overvej
Nakupenda Sandbank + Fangeøen + Stone Town Fulddagstur inkluderer frokost
,
Mikumi Nationalpark 1-dags safari fra Zanzibar med fly, frokost & hoteltransfer
og
1-dags safari til Selous Nationalpark fra Zanzibar med returrejse, frokost og transport
i Zanzibar by. Tilgængelighed og rejseplaner ændrer sig, så tjek de seneste oplysninger inden booking.