Dalad Banner

Aktiviteter i Dalad Banner

Søg efter attraktioner eller lokale attraktioner & ture
Søg efter

Udforsk topoplevelser

Top 10 attraktioner i Dalad Banner

Vis alle Billetter til attraktioner
Whistling Dune Bay
2026 Asien 100 - Familievenlige attraktioner

Whistling Dune Bay

8,2
Kinas ørkenferieparadis - Xiangshawan i Indre Mongoliet er en stor, omfattende ørkensceneri, der kombinerer sightseeing og afslapning. Det ligger i den østlige ende af Kubuqi-ørkenen, Kinas syvende største ørken, og er en af de nærmeste ørkenturistattraktioner til det indre Kina og Beijing. Det er en national AAAAA turistattraktion og en national modelbase for kulturindustrien. Stedet har en kamelkaravane på over 500 dyr. "Jeg er et sandkorn" - dette er det første hjerteord, som Xiangshawan-beboerne bruger for at byde hver enkelt gæst, der kommer langvejs fra, velkommen. "En verden i et sandkorn" – dette er Xiangshawan's evige glædestilstand, hvor mennesker og gæster smelter sammen med naturen i en fri og sorgløs, næsten guddommelig tilstand. I denne verden af sand skjuler der sig en surrealistisk, men alligevel virkelig paradis – Xiangshawan er udviklet med fokus på grønne, økologiske, miljøvenlige, energibesparende og lavkulstofprincipper, og er banebrydende inden for ørkenferie og lavkulstofrejser.Dalad Banner · 17,3 km fra centrum
Yuesha Island

Yuesha Island

5,9
Xiangshawan turistområde - Yuesha-øen er en fritidsø med temaer om kunst og sport, et afslappet område med frihed, nomadeteaterbryllupper, udstilling af mongolske nationaldragter, ørkentema-parader, sightseeingtog, sandskulpturpark, vandmotorcykler, vandflyvende tallerkener, vandflyvende både, vandfestning, strandvolleyball, familiecamp: lav dine egne små sandskulpturer, bestig højderne osv.Dalad Banner · 17,6 km fra centrum
Xiansha Island
Udvalgt til Bedste ting at gøre i Indre Mongoliet

Xiansha Island

5,8
ÆbleskiveøenBeliggende i Kubuqi-ørkenen i Dalad Banner, Ordos by i den autonome region Indre Mongoliet i Kina, er dette et omfattende turistområde med tema om ørkenøkologi og fritidsunderholdning.Æbleskive Ferieø 1. Kernefunktioner Ørkenvidunder: beliggende iKubuqi-ørkenenI den østlige ende strækker sandklitterne sig i bølgende bakker, hvor den øde ørkenlandskab blandes med oaser, hvilket skaber et unikt ørkent økosystem. Forlystelsesoplevelse: I kombination med ørkenlandskabet er der udviklet spændende aktiviteter som sandboarding, ørkenmotorcykler, kamelridning og zipline, som er perfekte for eventyrlystne turister. Kulturel integration: Integreret med mongolske kulturelementer, tilbyder kulturelle oplevelser som overnatning i mongolske ger, etniske sang- og dansforestillinger samt håndværkstilvirking. 2. Hovedattraktioner og aktiviteter Ørken ekspeditionsområde: Oplev ørkenjeepsafari, kamelridning gennem sandhavet og føl den storslåede ørkenånd. Afslapnings- og underholdningsområde: Omfatter ørkensvømmepøl og udendørs grillområde, hvor man om aftenen kan nyde stjernehimmelen og deltage i bålfest. Økologisk uddannelseszone: Vis resultaterne af Kubuqi-ørkenens forbedring, og lær om teknikker til at forebygge og bekæmpe sandflugt gennem udstillinger og feltobservationer.Dalad Banner · 16,7 km fra centrum
Kubuqi Desert
Nr. 7 af De 10 bedste sandhave i Kina

Kubuqi Desert

5,7
Kubuqi-ørkenen er Kinas syvende største ørken og ligger relativt tæt på Beijing. "Kubuqi" er et mongolsk ord, der betyder "buestreng", fordi den ligger langs Den Gule Flod som en streng på en bue, hvilket har givet den sit navn. Området har et ørkenklima med ekstrem varme om sommeren og kolde vintre. Kun efteråret (fra midten af september til slutningen af oktober, cirka 40 dage) har mildt vejr, hvilket gør det til den bedste tid at udforske ørkenen. Ørkenområdet har nu udviklet Xiangshawan (Klangende Sandbugt) ogQixing Sø,Guddommeligt lys i klitrernes klang,Engelbæk,Natskinne sandmen bemærk, at hvis du besøger Echoing Sand Dunes i regnvejr eller lige efter regn, vil sandklitterne ikke give lyd fra sig. Den store ørken strækker sig vidt og bredt med rent, fint sand og storslåede landskaber. Overlevelsesturen er moderat i sværhedsgrad, hvilket gør den ideel for vandrefællesskabet til fods gennem ørkenen. Turen fra startpunktet i Engebi Økoturistzone til slutdestinationen Xiangshawan (Klingende Sandbugt) tager typisk tre dage. En del af turen går gennem græsland, men størstedelen foregår i ørkenen. Første nat camperer man ved hjortefarmen (Zhaoxi Hjordeland), anden nat ved Xiliugou (Dragehovedet), og tredje dag når man frem til Xiangshawan. Undervejs vil man opleve imponerende ørkenlandskaber, og de spredte oaser vil efterlade et uudsletteligt indtryk.Dalad Banner · 13,4 km fra centrum
Kubuqi Desert Tourist Area

Kubuqi Desert Tourist Area

5,4
Kubuqi Ørkenturistområdet ligger 4 km vest for Guan Nianfang-udkørslen på Baotou-Maoming motorvejen, med Den Gule Flod-motorvejen, der krydser området, hvilket gør transporten bekvem. Området kombinerer naturlige receptionfaciliteter med urskøn natur, hvor gæsterne kan træde direkte ud i ørkenen og røre ved det bløde gule sand. Det er et fremragende sted til sightseeing, store konferencer, klassegenforeninger, teambuilding-aktiviteter og studerendes oplevelsesrejser. I Kubuqi ørken turistområdet kan du opleve kamelridning gennem den store ørken, spændende sandboarding, zipline, ørkenbølgebiler, ørkenmotorcykler, selvkørende ørkenjeeps, ørkenekspeditioner, gamle tempelceremonier, traditionelle mongolske ofringer (ovoo) og besøg.Exotisk Fugle- og DyreparkOg en lang række spændende turistaktiviteter og madkulturelle arrangementer som etniske sang- og dansforestillinger, bålfester og mongolske specialitetsmadoplevelser.Dalad Banner · 13,4 km fra centrum
Yinken Steppe Desert Ecological Cultural Tourism Area

Yinken Steppe Desert Ecological Cultural Tourism Area

5,4
Yinken Tara Desert Eco-Tourism Scenic Area (Yinken Tara Scenic Area) ligger i Zhandanzhao Sumu, Dalad Banner, Ordos City. Det er placeret i den midterste og østlige del af Kubuqi-ørkenen, på den sydlige bred af Den Gule Flods "bue"-sving, og befinder sig i centrum af den klassiske turistrute "Hohhot-Baotou-Ordos". Det naturskønne område dækker et areal på 63,3 kvadratkilometer med en investeringsskala på 800 millioner yuan. Yinken Tara Scenic Area blev påbegyndt i 2004, åbnede for drift i 2012 og blev i 2013 vurderet som en national AAAA-turistattraktion. Det er et omfattende naturskønt område, der integrerer ørkenøkologisk konstruktion, ørkenfritid og sightseeing samt oprindelig ørkenferie. Det er også fødestedet for ni Guinness-rekorder og et udpeget demonstrationssted for ørkenbekæmpelse (underkonference) for den 13. partskonference i FN's konvention om bekæmpelse af ørkendannelse. Yinken Tara Scenic Area er opdelt i otte store områder: det omfattende serviceområde, Yinken-forlystelsesområdet, Yinken-oaseområdet, Yinken-økologiområdet, Yinken-syngende sand-området, rumkapsel-overnatningsområdet, Yinken-Ovoo og Longtouguai off-road sportscampingområde. Efter mere end 20 års drift og udvikling har Yinken Tara-attraktionen fundet sin egen unikke udviklingsvej - en balance mellem økologi og turismeudvikling, med økoturisme som fremtidens feriekarakteristik. Siden 2004 har attraktionen aktivt investeret i ørkenbekæmpelse, og i dag er over 8.000 mu (ca. 533 hektar) ørken blevet grønnet i Yinken Tara-området, hvilket sikrer økologisk kontrol over 10.000 mu ørken. En gåtur i det økologiske genopretningsområde giver en oprigtig fornemmelse af Yinken Taras beslutsomhed, vedholdenhed og samfundsansvar - dette er Yinken Tara-ånden! Attraktionens indflydelse på turismemarkedet vokser år for år, og gennem kontinuerlig praksis har den udforsket en En differentieret og unik udviklingsvej for økoturisme. På grundlag af "Yinken Ni Attraktioner" er der udviklet en anden generations produktlinje med "ungdom, mode og luksus i naturen" som kerne. Der er skabt ungdomsvenlige og luksuriøse naturprodukter som ørkenspecialhotellet "Ørkenrumraket", ørkenturen "Hjerterejse i Ørkenen", dyb ørkenterrain-kørsel og kamelridning. Der er også etableret vigtige turistfaciliteter som Galsanghva Ørkenmarked for afslapning og snacks, Træhus Kæledyrscafé og Yinken Tara Kulturudstillingshal. Samtidig er der udviklet dybt immersive turistprojekter som ørkenoasens økologiske genopretning og en åndelig rejse til Ovoo-bønnen, samt "alt-i-ét oplevelsespakker". Disse produkter er vellidt på markedet og har hurtigt øget deres indflydelse, hvilket har bidraget til en hurtig vækst i både besøgstal og turistindtægter for Yinken Tara-attraktionen. I fremtiden vil vi fortsætte med at forbedre servicen og med konceptet "Oase i ørkenen · intelligent sameksistens" skabe en innovativ ørkenturisme- og ferieoplevelseszone, så Yinken Tara bliver en "ørkenoase, hvor liv og civilisation resonerer". Samtidig bygger vi på Dalad Banners fremragende ørkenturismeresurser for at udforske og udvikle differentierede turismeoplevelsesprodukter, kulturprodukter og økologiske produkter under skoven, med den grønne ørken som kerneudviklingskoncept for at opnå en sund cirkulation mellem ørkens økologiske industri, turismeindustrien og kulturindustrien. Vi fastholder den sunde cirkulationsudviklingsmodel "forvaltning-indtægt-genforvaltning" og gennem økologisk kompensation, industriintroduktion og samfundsdeltagelse fremmer vi løbende forbedring af ørkens økologi og udvikling af turismeøkonomien. Yinken Taras endelige vision er at blive et eksempel på forsoning og sameksistens mellem menneske og natur – på dette land, der engang blev hersket af vind og sand, at være vidne til livets sejhed og civilisationens varme og sammen skrive et fremtidsdigt om ørkens harmoniske resonans mellem økologisk beskyttelse og kulturel turisme.Dalad Banner · 19,3 km fra centrum
Sandboarding i Ordos

Sandboarding i Ordos

4,9
Sandboarding er en yderst karakteristisk turistoplevelse i Ordos i den autonome region Indre Mongoliet. Under nedfarten kan man på tæt hold mærke sandets finhed og varme og opleve ørkenens unikke stemning og charme. Ved kendte seværdigheder i Ordos, såsom Xiangshawan og Kubuqi-ørkenen, er sandboarding blevet en populær aktivitet, som turisterne strømmer til for at prøve. Xiangshawan ligger i udkanten af Kubuqi-ørkenen, hvor klitterne er høje og sandet fint, hvilket gør det særdeles velegnet til sandboarding. Også i Hanggin Banner i Ordos by er der fremragende forhold for sandboarding, hvilket tiltrækker et stort antal besøgende. Mens man står på sandboardet, kan man nyde det storslåede ørkenlandskab. Uanset om det er de bølgende klitter i det fjerne eller sandets krusninger tæt på, får det én til at mærke naturens utrolige håndværk og uendelige charme.Kina · Dalad Banner
Kubuqi 07 Desert Highway

Kubuqi 07 Desert Highway

4,1
Dalad Banner · 31 km fra centrum
Liansha Resort Island

Liansha Resort Island

3,7
Dalad Banner · 18,9 km fra centrum
Nanhai Wetland Scenic Area

Nanhai Wetland Scenic Area

4,4
Nanhai Vådområde ligger på sydsiden af Donghe-distriktet i Baotou og er en stor og naturskøn vådområdepark. Tidligere var dette en del af det bugtende Gule Flods gamle løb, men efter at floden ændrede løb mod syd, dannedes det vådområde, der i dag ligger i udkanten af Baotou. Med de tågede Yin-bjerge i nord og den Gule Flod, der snor sig som et jadebælte i syd, byder området på bølgende azurblåt vand, frodige vandplanter langs bredden og måger, der svæver på himlen. Det er et unikt landskab, der har fået tilnavnet "Vest-søen uden for den kinesiske mur" og er blevet en af de mest karakteristiske turistattraktioner i "stålbyen på græslandet". Mange lokale borgere nyder at tage hertil i weekenden for at campere og spise ved vandet; fotografer og malere ynder også at komme her for at tage billeder eller male. Besøger man stedet om vinteren, kan man stå på ski, og der afholdes en is- og snefestival hvert år. Området er opdelt i en vandsportszone og en zone til sightseeing ved søbredden. Besøgende kan sejle på vandet, fiske i søen eller gå en tur i parkens skovområder. Der er også et væld af vandsportsaktiviteter, såsom parasailing og speedbådssejlads. Hvis man er interesseret, kan man tage en speedbåd eller en større båd ud på søen eller sejle ud til øen midt i søen, hvor der er mange påfugle, samt en kunstig strand med masser af forlystelser. Hvert forår kan fugleentusiaster komme til området for at observere fugle. Udover is- og snefestivalen afholder området årligt festivaler som "Kina Baotou Gule Flod Karpefestival" og "Kina Baotou Vådområde-kulturfestival".Baotou · 16,6 km fra Dalad Banner

Oplevelser i Dalad Banner, du ikke må gå glip af

Udvalgte Dagsture i Dalad Banner

Vis alle Dagsture
Dagsrejse fra Hohhot til Kubuqi-ørkenen (mangfoldige ørkenaktiviteter, valgfri kamelridningsoplevelse)
󱌍
4,8/5
· 12 anmeldelser· 135 booket
Engelsktalende assistance
Gratis afbestilling
Bekræft nu
Fra7.247 JPY
Dagsrejse fra Hohhot til Kubuqi-ørkenen (opdag buestrenge og ørkensandets sang)
󱌍
4,3/5
· 4 anmeldelser· 27 booket
Engelsktalende assistance
Gratis afbestilling
Bekræft nu
Fra7.571 JPY
[Afgang fra Hohhot] Dagstur til Xiangshawan (gyldne sandhav, lyt til jordens stemme)
󱌍
4,0/5
· 2 anmeldelser· 56 booket
Engelsktalende assistance
Gratis afbestilling
Bekræft nu
Fra7.031 JPY
Privat dagsudflugt til Xiangshawan-ørkenen fra Hohhot: Privat bilservice + entrebilletter
󱌍
Fra51.780 JPY
Afgang fra Bayan Nur | Hardcore off-road Kubuqi ørkenens tusind øers sø halvdagstur
󱌍
Fra32.447 JPY
Returrejse fra Baotou: Dagsudflugt til Xiangshawan med fuld fornøjelse
󱌍
Fra64.624 JPY

Gratis ting at lave i Dalad Banner

Ofte stillede spørgsmål

Hvilke er de anbefalede ture og udflugter i Dalad Banner?

Når du vælger en tur, skal du starte med, hvor meget tid du har, og hvilken slags oplevelse du leder efter. Populære muligheder lige nu omfatter Dagsrejse fra Hohhot til Kubuqi-ørkenen (mangfoldige ørkenaktiviteter, valgfri kamelridningsoplevelse), Dagsrejse fra Hohhot til Kubuqi-ørkenen (opdag buestrenge og ørkensandets sang) og Valgfri 2-8 personers lille gruppe eller privat transport | Kubuqi ørken + Hasuhai dagstur / indgangsbillet inkluderet. Tjek tilgængeligheden i realtid og rejseplanen, inden du booker.

Pr. 24. oktober 2026 er referenceprisen for dagsture og aktiviteter i Dalad Banner omkring JPY 7.031 – JPY 74.806. Priserne varierer afhængigt af varighed, gruppestørrelse, transport, billetter, måltider og eventuelle særlige adgangskrav. Inden du booker, skal du bekræfte betalingsvalutaen, og om prisen er angivet pr. person eller pr. gruppe.

Få hjælp når som helst, hvor som helst inden for 30 sekunderKontakt kundesupport

Ændrings- og afbestillingspolitikker varierer for attraktioner og ture. Se venligst siden for produktoplysninger for mere information.

Billetpriser kan variere mellem hverdage og weekender, samt i højsæsoner og lavsæsoner. Når du booker med Trip.com, kan du også bruge Trip Coins til at få ekstra besparelser. For flere tips om booking af nedsatte billetter, bedes du gå til Trip.com for den seneste information.