Reliance International Guest House
Vælg datoer
-
Vælg datoer
1 nat
1 værelse, 2 Voksne, 0 Børn
Reliance International Guest House
Reliance International Guest House
Vis på kort
Vi matcher prisen
Højdepunkter
Ideel placering
Vasketøjstjeneste
Gratis wi-fi på værelset
Nær forlystelsespark
Ikkeryger-etage
Faciliteter
Alle faciliteter
Beskrivelse af overnatningssted
Vis mere
7,5/10
Renlighed6,9
Faciliteter7,2
Placering8,2
Service7,6
Omgivelser
Kommercielt område: Tsim Sha Tsui
(660m)
Seværdighed: Victoria Harbour
(540m)
Shopping: Harbor City (Gateway Mall)
(370m)
Togstation: Hong Kong West Kowloon Station
(1,5km)
Seværdighed: Chungking Mansions
(<100m)
Se på kort
Værelser
Gæsteanmeldelser
Tjenester & faciliteter
Politikker
3
Enkeltværelse(Delt toilet)
1 enkeltseng
6m² | Etage: 10
Gratis Wi-Fi
Ikke-ryger
Aircondition
Daglig rengøring
220V stikkontakt
Stikkontakt til enkelt specifikation
Tjek tilgængelighed
3
Økonomi-enkeltværelse
1 enkeltseng
6m² | Etage: 10,12
Gratis Wi-Fi
Ikke-ryger
Aircondition
Daglig rengøring
220V stikkontakt
Stikkontakt til enkelt specifikation
Tjek tilgængelighed
5
Budget-dobbeltværelse
1 lille dobbeltseng
8m² | Etage: 9-10,12
Gratis Wi-Fi
Ikke-ryger
Aircondition
Daglig rengøring
Privat toilet
220V stikkontakt
Tjek tilgængelighed
9
Dobbeltværelse med fælles badeværelse
1 lille dobbeltseng
8m² | Etage: 10
Gratis Wi-Fi
Ikke-ryger
Aircondition
Daglig rengøring
220V stikkontakt
Stikkontakt til enkelt specifikation
Tjek tilgængelighed
8
Deluxe-familieværelse
2 små dobbeltsenge
12m² | Etage: 10,12
Gratis Wi-Fi
Ikke-ryger
Aircondition
Daglig rengøring
220V stikkontakt
Stikkontakt til enkelt specifikation
Tjek tilgængelighed
3
2-personersværelse
2 enkeltsenge
Har vindue
Gratis Wi-Fi
Aircondition
Daglig rengøring
220V stikkontakt
Stikkontakt til enkelt specifikation
Tjek tilgængelighed
4
Budget-3-personersværelse
1 enkeltseng og 1 lille dobbeltseng
12m² | Etage: 10,12
Gratis Wi-Fi
Ikke-ryger
Aircondition
Daglig rengøring
220V stikkontakt
Stikkontakt til enkelt specifikation
Tjek tilgængelighed
Skjul værelsestyper
Bekræftede gennemgange
Gennemsnit for lignende overnatningssteder i Hong Kong
Anmeldelser nævner ofte
h.wanderlust
4. juni 2026
Stayed at Reliance International Guesthouse for a short trip. The location is convenient with easy access to public transport, shops, and restaurants. The room was basic but served its purpose for an overnight stay. Overall, a budget-friendly option if you’re mainly looking for a place to rest while exploring Hong Kong.
Oversæt
Ali Alsakkaf
29. april 2026
the guest house generally acceptable for a family (two small double beds). the reception man is kind and gentle. all necessary appliances are provided but shared. the room area is not accurate but acceptable.
Oversæt
Dreedson
16. august 2026
The location is good in the city center of course. But the staff I am unsure about . Because the one who I waited for took way too long to get to the guesthouse after I called to check in. Room is not dirty. Bathrooms are sa bit old.
Oversæt
Milliemooscoobydoo
30. juli 2026
Very small room but for an affordable price in the area. They made good use of the space and had our own bathroom but getting the lift up and down always took a while as the building is so busy!
Oversæt
Gæstebruger
27. januar 2026
Located in the Chungking Mansion building - convenient location close to food, metro, shopping and museums. After reading hundreds of horrible reviews for many homestays/hotels in HK I was pleasantly surprised by this accommodation. Room was clean - small but enough space to keep bags under the bed and stand up. Water, towels and toilet paper were provided. Fan and aircon were working but there was a hairdryer with a Chinese plug and no adapter so couldn’t be used. Bed was very small (I’m 178cm and JUST fit head to toe touching the wall) and they only gave us one tiny fleece blanket for 2 people - after asking for another blanket they provided one no problem. We booked a room with shared bathrooms which could definitely be cleaner. Overall good value for the expensive accommodation prices in Hong Kong.
Oversæt
Dodo YOLO
27. juli 2026
The location is very convenient, and the staff was genuinely kind, welcoming, and helpful. However, the overall standard of the accommodation is quite basic and should not be compared with a regular hotel. We are in Chungking Mansion 😉
The room and facilities are limited, and the level of comfort is modest. Considering the price and the location, it can be an acceptable choice for budget travelers, but expectations should be kept realistic. The friendly service was definitely the highlight of our stay.
Oversæt
Gæstebruger
24. maj 2026
Nice place, very central, very clean. The réception was in a différent place but it was easy to get in and everything was perfect.
It is very central location and i will recommand this place definitely.
It is really cheap
Oversæt
Anonym bruger
29. maj 2026
The hotel is inside a buliding like a market, namely Chungking Mansion. Outside this building is very crowded with people drinking alcoholic.
To enter the hotel, we have to pass many seller in this market, we also have to know the elevator and number/block to get the hotel.
We must call the guard via telephone in front of hotel and waiting for a moment, the guard will came. The room is very small, but clean, and also the guard is friendly.
Oversæt
Gæstebruger
5. maj 2026
Unbelievably unacceptable.
Hygienic conditions definitely not human as blankets had blood or whichever body fluid marks and the toilet wasn’t even flushed whe entered. Without mentioning how it smelled and the overall cleanliness of the place.
Seeing the room-selling people in the market downstairs it genuinely give the perception this is part of a community scam in which the thousands people living in the area push the positive reviews on trip.com giving it a 7,6 rating. Honestly, we just managed to book a 8,0 hotel and the difference is planetary, not 0,4. They shouldn’t be even on a lightyear close category to have this similarity in rating.
These people pretend they’re house is adhibited to hosting people, with a printed sign on the door, push the reviews, earn a non -merited fee and then probably make people run away like us, having already paid the money. Leaving the room free.
The hotel costed 20€ more btw, on a price of 90.
Unbelievable
Oversæt
Tjenester & faciliteter
Overnatningsstedets politikker
Tidspunkter for check-in og check-out
Indtjekning: 14:00-02:00 den næste dag
Tidspunkt for udtjekning: før 11:00
Receptionens åbningstider: [man-søn]11:00–02:00 den næste dag
Hvis du planlægger at ankomme efter 00:00 om morgenen på dagen efter din indtjekningsdag, så kontakt overnatningsstedet pr. telefon mindst 1 dag på forhånd
Børnepolitikker
Børn kan overnatte på nogle af hotellets værelser.
Der kan blive opkrævet ekstra gebyrer for børn, der bruger eksisterende senge. Tilføj antallet af børn for at få en mere præcis pris.
Barnesenge og ekstrasenge
Politikkerne for ekstra senge og børnesenge kan variere afhængigt af værelsestype. Se venligst oplysningerne for værelsestypen for yderligere information.
Morgenmad
Breakfast not provided
Kæledyr
Kæledyr er ikke tilladt
Alderskrav
Der er ingen aldersgrænse for check-in af gæster.
Beskrivelse af overnatningssted
Lokalt hotelnavn: 萊斯國際賓館
- Åbnet: 2010
- Antal værelser: 16
Telefon:+852-64105424
E-mail:farooqueumar626@gmail.com
Steps away from Tsim Sha Tsui Station, Reliance International offers accommodation in Hong Kong. ISquare is 100 metres from Reliance International, while Harbour City is 300 metres away. Hong Kong International Airport is 45 minutes' drive from Reliance International. K11 and Star Ferry are located in the near surroundings. Guests may find a wide selection of international cuisine around the district.
Rejsende spørger om
Hvad er tidspunkterne for indtjekning og udtjekning hos Reliance International Guest House?
Indtjekningstidspunktet hos Reliance International Guest House er 14:00-02:00, og udtjekningstidspunktet er 11:00.Hvad er tidspunkterne for indtjekning og udtjekning hos Reliance International Guest House?
Har Reliance International Guest House en pool?
Nej, Reliance International Guest House har ingen pool.Har Reliance International Guest House en pool?
Er kæledyr tilladt hos Reliance International Guest House?
Nej, kæledyr er ikke tilladt hos Reliance International Guest House.Er kæledyr tilladt hos Reliance International Guest House?
Tilbyder Reliance International Guest House morgenmad?
Nej, Reliance International Guest House tilbyder ikke morgenmad. Tilbyder Reliance International Guest House morgenmad?
Hvor meget koster det at bo hos Reliance International Guest House?
Priserne hos Reliance International Guest House kan ændres i henhold til datoer, hotelpolitik og andre faktorer. For at se priser skal du søge efter de datoer, du ønsker at bo på hotellet.Hvor meget koster det at bo hos Reliance International Guest House?
Hvordan kommer jeg fra nærmeste lufthavn til Reliance International Guest House?
Den nærmeste lufthavn er Hong Kong International Airport, og det er ca. 29 minutter fra hotel i bil (31,9km).Hvordan kommer jeg fra nærmeste lufthavn til Reliance International Guest House?
Hvad er afbestillingspolitikken for Reliance International Guest House?
Afbestillingspolitikken for Reliance International Guest House varierer afhængigt af værelsestype og bookingbetingelser.Hvad er afbestillingspolitikken for Reliance International Guest House?
Om dette overnatningssted
| Nærmeste lufthavn | Hong Kong International Airport |
|---|---|
| Afstand til lufthavn | 40.53KM |
| Nærmeste togstation | Hong Kong West Kowloon Station |
| Afstand til togstation | 1.63KM |
| Nærmeste metrostation | Tsim Sha Tsui |
| Afstand til metrostation | 0.05KM |
| Gennemsnitlig pris fra | DKK341 |
| Stjernebedømmelse for hotel | 1 |














